
Hyvä Joulumieli -keräys alkaa jälleen 19. marraskuuta. Keräysvaroilla ilahdutetaan talousvaikeuksia kohdanneita perheitä lahjakorteilla, joilla he voivat hankkia ruokaa joulupöytään. Keräyksen toteuttavat Mannerheimin Lastensuojeluliitto ja Suomen Punainen Risti yhteistyössä Ylen kanssa.
Hyvä Joulumieli -keräyksen tavoitteena on vuonna 2020 kerätä reilu miljoona euroa. Keräysvaroilla lahjoitetaan 21 000 kappaletta 50 euron arvoista ruokalahjakorttia talousvaikeuksista kärsiville lapsiperheille. Jo 24. kerran järjestettävä Hyvä Joulumieli -keräys alkaa 19. marraskuuta ja jatkuu aina jouluaattoon asti.
Lahjakortit annetaan lapsiperheille, joissa on työttömyyden, lomautusten, sairauksien, matalan tulotason tai muun kriisin vuoksi taloudellisia vaikeuksia. Korttia ei voi anoa eikä hakea, vaan se on lahja perheelle. MLL:n ja SPR:n paikallisyhdistykset ja -osastot tekevät yhteistyötä paikallisen sosiaalitoimen, diakoniatyön ja neuvoloiden kanssa perheiden löytämiseksi.
Tänä vuonna keräyksessä jaetaan kahdenlaisia kortteja: Keskolla ja S-ryhmällä on yhteinen ja Lidl-ketjulla on oma korttinsa.