Hyvä joulumieli -lahjoituksilla autetaan Suomen vähävaraisia lapsiperheitä tänäkin vuonna. Lahjoituksilla hankittavat 70 euron arvoiset ruokalahjakortit tuovat helpotusta ja toivoa 18 000 perheelle, joilla on vaikea tilanne esimerkiksi perheen pienituloisuuden, työttömyyden tai kriisitilanteen vuoksi.
Eriarvoisuus näkyy usein erityisen voimakkaasti jouluna, jolloin perheiden menot lisääntyvät. Joulun lämpimät muistot ovat lapsille tärkeitä, sillä ne kantavat pitkälle aikuisuuteen ja antavat toivoa. Joulumieli syntyy siitä, että huolehdimme toisistamme ja kannamme yhdessä vastuuta vaikeassa tilanteessa olevista.
Viemme avun perille laajalla yhteistyöllä
Apua tarvitsevien perheiden löytämisessä Suomen Punaisen Ristin osastot ja Mannerheimin Lastensuojeluliiton paikallisyhdistykset tekevät yhteistyötä paikallisten toimijoiden, kuten sosiaalitoimen ja neuvoloiden, kanssa. Laajan tukiverkoston kautta pyrimme löytämään juuri ne perheet, jotka tarvitsevat eniten apua.
Järjestämme Hyvä Joulumieli -keräyksen jo 30. kertaa. Lapsiperheköyhyys on syvenemässä, ja se koskee entistä useampia perheitä. Siksi joulun lähestyminen tuo ilon lisäksi huolta moniin perheisiin. Ruokalahjakorttien jakamisen ohella pyrimme pitämään yllä lapsiperheköyhyyttä koskevaa julkista keskustelua ja muistuttamaan päättäjiä perheiden tilanteesta.
Voit lahjoittaa jo nyt! Lämmin kiitos jokaiselle lahjoittajalle.
Lisää tietoa keräyksestä löydät täältä
Kuva: Ville Salminen